نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1
  1. Top | #1

    تاریخ عضویت
    Jun 2019
    شماره عضویت
    454
    عنوان کاربر
    Junior Member
    میانگین پست در روز
    0.02
    نوشته ها
    1
    تشکر
    0
    تشکر شده 0 بار در 0 ارسال

    مشاوره حقوقی

    سلام دوستان چند نمونه از سوالات حقوقی از جانب کاربران بسیار پرسیده میشود از جمله سوالات حقوقی در ارتباط با امور ملکی و مهریه و نفقه و همچنین ورثه می باشد.


    مشاوره حقوقی امور وراث

    1. اگر مردی فوت کند و مادرش در قید حیات باشد بعد از اینکه بخواهند ثروت(زمین و...) مادر را تقسیم کنند آیا به فرزندان آن مرحوم ارثی میرسد؟

    فقط در صورتی که فرزندان ان مرحوم تنها ورثه باشند . در غیر این صورت خیر با وجود وراث دیگر از همان طبقه آنها محروم میشوند.

    متاسفانه در قانون تصریح دارد که با وجود ورثه نزدیکتر در یک طبقه ورثه دیگر از ارث محروم میشوند در اینجا صد در صد متوفی برادر و یا خواهر دارد

    این درحالی است که مادر و پدر متوفی میتوانند از او ارث ببرند با وجود آن که متوفی دارای فرزند و همسر باشد. معمولا گفته میشود که این قانون به دلیل آن است که حق براورده کردن نیاز های فرزندان متوفی

    بر عهده پدربزرگ است. حال آن که در واقعیت به ندرت چنین اتفاقی می یفتاد و همچنین بار اقتصادی خانواده بر دوش مادر خانواده خواهد بود.



    مرجع سوالات پاسخ داده شده سایت موسسه حقوقی دادبانان همای عدالت می باشد. [Only registered and activated users can see links. ]


    مشاوره حقوقی خانواده (نفقه ، مهریه ، حکم اعسار و .......)


    1. بعد از جدایی پدر و مادر اگر دختر بالای 18 سال شاغل باشد آیا به او نفقه تعلق می گیرد؟


    مشاوره حقوقی همای عدالت : در صورتی که دختر شاغل باشد و هزینه های خود را بتواند تامین کند نمیتواند درخواست نفقه ای از پدر کند.


    2. آیا به فرزندان بالای 18 سال نفقه تعلق میگیرد؟ و تکلیف حضانت فرزندان به چه صورت است؟


    دادبانان همای عدالت : حضانت فرزند تا 7 سال چه پسر یا دختر با مادر می باشد و پدر مکلف به پرداخت هزینه های فرزند مشترک در حد عرف می باشد.

    فرزند پسر بعد از ۱۵ سال و فرزند دختر بعد از ۹ سال حق انتخاب زندگی با یکی از والدین را خواهد داشت. نفقه فرزند ذکور تا 18 سال و احتیاجات او تا مادام

    که دختر ازدواج نکرده باشد به عهده پدر است. چنانچه فرزند ذکور بعد از سن 18 سالگی تحصیلات عالیه را ادامه دهد مخارج و هزینه تحصیلی با پدر است.

    در صورتی که پدر در صورت داشتن توانایی مالی از پرداخت نفقه به فرزند یا فرزندان امتناع کند. قانونگذار تا 6 ماه حبس حداکثر برای پدر در نظر گرفته است که در ماده 22 قانون حمایت خانواده

    از 3 ماه و یک روز تا پنج ماه و پنج روز و در ماده 642 قانون مجازات اسلامی اسبق از 3 ماه و یک روز تا یک سال حبس تعیین نموده بود.

    لکن در قانون حمایت خانواده مصوب سال 1391 میزان حداکثر مجازات را تا 6 ماه تعیین نموده است



    3. اگر در دادگاه مردی ادعا کند که اموالی برای پرداخت مهریه ندارد و همچنین دو نفر شاهد صحت حرف او را تایید کنند آیا باز هم مهریه به زن تعلق میگیرد و آن را قسطی میکنند؟ بله



    امور ملکی


    1. بنده زمینی حدود 3000 متر در قبال طلبم معامله کردم ، طرف مقابل معامله در حال حاضر مرحوم شده است. و ورثه ی او ادعا میکنند که پدرشان زمین را به بنده واگذار نکرده است.

    بنده یک مبایعه نامه با امضای پسر متوفی دارم. آیا میتوانند ادعای خود را ثابت کنند؟

    خیر به دلیل این که شما مبایعه دارید و هم این مورد که مبایعه نامه از جانب پسر ایشان امضا شده است بنابراین نمیتوانند در ارتباط با زمین ادعایی داشته باشند.


    2. من در خانه ای ساکن هستم که سند آن به نام خودم نیست. سند یک سند دست نویس قدیمی بوده و مربوط به سال 70 میباشد که توسط پدرم خریداری شده است.

    اصل سند دست نویس گم شده است. ولی کپی آن موجود می باشد. در کپی مهره شورای اسلامی روستا سال 70 و امضاها به وضوح پیدا است. آیا همسرم می تواند صرف اینکه فقط کپی وجود دارد و اصل نیست

    زمین و منزل را مربوطه را برای مهریه توقیف کند؟ آیا میشه همین کپی رو تو دادگاه ارائه کرد و تو دادگاه ثابت کرد که در مالکیت بنده نیست و برای پرداخت مهریه توقیف نشود. زمین فاقد سند ثبتی می باشد.


    در اجرای اسناد رسمی نمیتوانند ولی در اجرای احکام مدنی میتوانند ملک را توقیف کنند. به شرط آن که بتوانند تصرف و مالیکت شما نسبت به ملک را ثابت نمایند.
    ویرایش توسط neda : 06-14-2019 در ساعت 06:56 PM

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

  • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
  • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
  • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
  • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
  •  

طراحی و توسعه توسط: داده پردازان آفرینش

Single Sign On provided by vBSSO